6 грудня – День Збройних Сил України

День Збройних Сил України був встановлений в 1993 році постановою Верховної Ради України. Саме ця дата державного свята обрана тому, що після здобуття Україною незалежності 6 грудня 1991 року був ухвалений Закон «Про Збройні сили України».

Збройні сили України – це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона, захист країни, її суверенітет, територіальна цілісність і недоторканність. Збройні сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України, охорону повітряного та підводного простору у межах територіального моря України.

Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України є Президент України. Безпосереднє керівництво Збройними силами України в мирний та воєнний час здійснює Головнокомандувач Збройних Сил України, що й здійснює в умовах воєнного стану наш Президент.

Міністерство оборони України, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні сили України, бере активну участь у реалізації державної політики з питань оборони та військового будівництва, координує діяльність державних органів і органів місцевого самоврядування з підготовки держави до оборони, аналізує воєнно-політичну обстановку, визначає рівень воєнної загрози національній безпеці України, забезпечує функціонування Збройних сил і їх готовність до виконання покладених на них функцій і завдань тощо.

Сьогодення показує, що чітка співпраця Міністерства оборони з Головнокомандувачем Збройних Сил України дає позитивний результат у перемозі над рф.

З метою формування національної самосвідомості, гідності, духовності та культури, почуття патріотизму, вірності військовим традиціям українського народу кожного року, починаючи з 2009, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2008 № 873, до Дня Збройних сил України присуджується Премія імені Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва в декількох номінаціях: літературні твори військової тематики; музичні твори військової тематики; твори театрального мистецтва військової тематики; твори кіномистецтва військової тематики; твори образотворчого мистецтва військової тематики.

Традиційно номінантами на премію є прозаїки, поети, композитори, актори, сценаристи, режисери, журналісти, художні керівники та інші діячі мистецтв. У різні роки лауреатами премії були такі митці: Віктор Чернієнко – за автобіографічну книгу «Щоденник військового лікаря» (2021); Богдан Жолдак – за кіноповість «Укри» (2015); Валерій Макеєв – за роман «Вірний Присязі!» (2020); Вадим Крищенко й Віктор Вознюк (поети), Олександр Коляда (композитор), Олександр Василенко (вокаліст) за марш «Богунці» (2019); Олег Гончаренко – за виставку фото-поетичних колажів «АТО. Моменти істини» (2017); вистава «Блокпост «Україна» за п’єсою Володимира Петранюка (на вірші Бориса Гуменюка) Театру української традиції «Дзеркало» (м. Київ, режисер – В. Петранюк» (2018) та ін.

День Збройних сил України – це свято, коли в серцях кожного патріота поєднуються гордість за наших героїв, які боронять нашу країну від рф, захищають її суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність, і смуток за тих, хто віддав своє життя за свободу й незалежність нашої держави.

З ВIРОЮ В УКРАÏНУ

Ще одна нiч,
ще один день,
До переможних
наблизить пiсень.

Сумнiву в цьому
нi в кого немає,
На цiй землi
iкла ворог зламає!

Iкла зламає,
та бiльша ще кара,
Коли iз попелу
наша держава,

Ката лишивши
з беззубою пащею,
Вкотре пiдiйметься,
й стане ще кращою!

Юлiя Дмитренко-Деспоташвiлi